Organizačný Tím

Marcel Šottník

Niečo o mne

Som programátor, analytik, manager, vizionár, cvičitel Tai Chi, manžel a otec.

Prečo si sa rozhodol stráviť leto v tábore? 

Chcem prakticky robiť to čo hlásam. A práca s deťmi je jedna z najdôležitejších činností.

Tvoja vízia, čo by si rád deťom odovzdal, ukázal?

Chcel by som účastníkom ukázať, aké je dôležité bojovať s lákadlami konzumného sveta a prispievať k jeho zlepšeniu. Ukázať im svojou troškou niektoré postupy.

Čím je podľa teba tento tábor iný, než ostatné, čo tu bude inak? 

Guľa života je tábor - príbeh. Bude menej "civilný" ako veľa bežných táborov, lebo budeme žiť v príbehu. Zároveň nie je zameraný len na niekoľko izolovaných tém, ale snaží sa ukázať, že všetko so všetkým súvisí a na svet musíme pozerať s otvorenými očami a mysľou a hlavne otvoreným srdcom.

Aké hodnoty považuješ u mladých ľudí za najdôležitejšie, aby žili šťastne, úspešne i udržateľne zároveň?

Najdôležitejšie je byť v spojení so samým sebou a všetkým a všetkými okolo seba. Správať sa tak, aby citové, rozumové aj duchovné prežívanie boli zastúpené v správnej miere. Spolu so vzdelaním to ľuďom umožní robiť správne rozhodnutia.

 

 

Laco Baranyai

Niečo o mne

Mám zaujímavý život. Hľadám poklady. Neraz som v podzemí aj niekoľko mesiacov a len z času na čas sa ukážem vonku. Paradoxne popritom rád lietam a zvyčajne sa pohybujem rýchlosťou svetla... :-)

Prečo som sa rozhodol stráviť leto v tábore Antre?

Lebo v ňom pôjde o riadne dobrodružstvo s mnohými novými ľuďmi ale súčasne aj s niekoľkými „starými vlkmi a vlčicami“...

Tvoja vízia - čo by si rád deťom odovzdal, ukázal?
Vidím okolo seba veľa pokladov, ale aj svinstva (páchanom na druhých) a mladí sú na križovatke. Rozhodol som sa byť tam, kde sa objavujú na horizonte veľmi cenné veci, za ktorými sa oplatí ísť a niečo pre ne aj stratiť.
Čím je podľa teba tento tábor iný, než ostatné, čo tu bude inak?
Bude tam niekoľko pramenitých ľudí. Okrem toho bude mať tento tábor v sebe pointu, ktorá je pre život veľmi dôležitá a ktorú budú možno niektorí schopní objaviť (nečakám, že ich bude nejako veľa – možno dvaja – traja).
Aké hodnoty považuješ u mladých ľudí za najdôležitejšie, aby žili šťastne, úspešne i udržateľne zároveň?
Začal by som s dvoma: Pokorou a nenásytnosťou. Pokora znamená - bez vzdania sa prijímať a prekračovať svoje hranice a nenásytnosť znamená - ísť za tým, čo je skutočne najväčšie; neuspokojiť sa s polopravdami a ilúziami, nenechať sa namotať na lacný – ako decká hovoria – shit.

 

 

Alena Paľová

Niečo o mne

Podnikám a vediem vzdelávaciu agentúru Antre, organizujem počítačové kurzy, prednášky, semináre a workshopy osobnostného rozvoja. Počas leta sa venujem deťom v tábore.

Prečo si sa rozhodla stráviť leto v tábore? 

Chcem urobiť radosť deťom, mládežníkom a aj sebe. Tábor a práca s deťmi a mladými ľuďmi je pre mňa jedna z najzmysluplnejších činností. Vždy ma to nadchýňa, rada experimentujem a inovujem. Na tábore si vždy vytvoríme taký malý ideálny svet. Sú to najkrajšie dni roka.

Tvoja vízia, čo by si rád deťom odovzdala, ukázala?

Môžem odovzdať len to čím som. A ja verím, že svet okolo seba môžeme meniť, zlepšovať, len treba byť proaktívny – ak sa mi niečo nepáči, jednoducho sa rozhodnem, že preto niečo urobím a urobím to. Krásne to funguje. Je tiež žiť podľa svojich predstáv a je možné pomáhať iným, aby žili podľa svojich predstáv. Ďalšou mojou ambíciou je umožniť deťom byť bližšie k prírode a byť bližšie k ľuďom – čo najviac komunikovať s ľuďmi naživo.

Čím je podľa teba tento tábor iný, než ostatné, čo tu bude inak? 

Bude tu iná celková atmosféra a nové hodnoty. Ak sa podarí to, čo zamýšľame, tak deti zažijú, čo ešte nezažili. Našim zámerom je zažiť čo najviac ľudskosti a zamyslieť sa aj zodpovedne nad budúcnosťou – ekológiou, trvalou udržateľnosťou, zdravou ekonomikou.

Aké hodnoty považuješ u mladých ľudí za najdôležitejšie, aby žili šťastne, úspešne i udržateľne zároveň?

Nájsť svoj talent, ísť aktívne za svojimi snami, nebáť sa omylov a skúšať znova a znova, nerobiť veci kvôli peniazom, byť slušný a tolerantný k ľuďom i prírode.

 

 

Zuzana Paulová

 

Niečo o mne

Venujem sa riadiacim procesom v spoločnosti, ktorá sa venuje grafickému, priemyselnému a web dizajnu. Som večná študentka, členka jogového a pilatesového klubu, matka dvoch dcér a manželka. Nadchli ma e-biky a možnosť oddávať sa nekonečným kilometrom jazdy v kopcovitom teréne. Dnes sú pre mňa cyklovýlety zážitkom...

Prečo si sa rozhodla stráviť leto v tábore? 

Roky sa zaujímam o zdravý životný štýl, ktorý je úzko spätý s hľadaním  informácií o racionálnej strave. Znalosti z oblasti zdravej výživy aplikujem na najbližšej rodine, ktorá toto moje hobby so mnou nadšene zdieľa. Spoločne čerpáme energiu zo všetkého, čo nám záhrada, príroda a život poskytuje. Je to veľké dobrodružstvo, ktoré prináša radosť a skvelý pocit :).

Tvoja vízia, čo by si rada deťom odovzdala, ukázala?

Moje skúsenosti spojené so stravovaním a varením by som chcela odovzdať a ponúknuť mladým ľuďom, poskytnúť zdravé a chutné alternatívy, vyskúšať nové chute, vône, zážitky... Za veľký úspech budem považovať osvojenie si aspoň jedného nového návyku za deň, ak sa podarí viac, bude to pre nás veľká odmena.

Čím je podľa teba tento tábor iný, než ostatné, čo tu bude inak? 

Myslím si, že iné bude takmer všetko. Myšlienka, ktorá vznikla je úžasná a pre mladých ľudí bude veľkým zážitkom sledovať príbeh, ktorého budú súčasťou. Neviem, či môžem prezradiť viac, viem len že denne bude čo objavovať, skúšať, poznávať, prekonávať, vymýšľať, zažívať a za seba môžem sľúbiť aj ochutnávať...

Aké hodnoty považuješ u mladých ľudí za najdôležitejšie, aby žili šťastne, úspešne i udržateľne zároveň?

Lásku, priateľstvo, vieru, zdravie a vzdelanie.

Verím v múdrosť a úsudok mladých ľudí a verím, že sa vzájomne obohatíme a aspoň na pár dní sa staneme súčasťou ich sveta...

 

Jaro Paľa

Niečo o mne

Volám sa Jaro, som z Košíc a mám 20 rokov. Momentálne sa venujem prechodu zo strednej školy na vysokú, vo voľnom čase, ktorý mi popritom zostane vyhľadávam šport, literatúru, divadlo a filmy. 

Prečo si sa rozhodol stráviť leto v tábore? 

Ako účastník či vedúci sa tábora zúčastňujem už od roku 2004 a tábor Antre sa tak pre mňa v rôznych podobách stal už tradičnou súčasťou leta.

Tvoja vízia, čo by si rád deťom odovzdal, ukázal?

Zo všetkých myšlienok, s ktorými tábor v tento rok prichádza sa veľmi stotožňujem s odkazom, že ľudia by nemali len pasívne príjmať všetko to, čo im ich najbližšie okolie ponúka. Práve naopak, mali by byť aktívnejší, všímavejší a viac premýšľať nad vecami, čo im častokrát dopomôže k tomu, že objavia niečo, čo ich osloví, napriek tomu, že to doteraz prehliadali.

Čím je podľa teba tento tábor iný, než ostatné, čo tu bude inak?

Tohtoročný tábor bude iný najmä tým, že ho organizujú ľudia, ktorí dokázali na základe svojej vízie a svetonázoru, ktorí zastávajú, vytvoriť po dlhom a zodpovednom období príprav veľmi originálny a zmysluplný program.

Aké hodnoty považuješ u mladých ľudí za najdôležitejšie, aby žili šťastne, úspešne i udržateľne zároveň? 

Môj názor na akékoľvek morálne hodnoty je taký, že by mali vychádzať z jednoduchého hesla, “nerob iným to, čo nechceš aby oni robili tebe.” A verím, že kto sa týmto heslom dokáže riadiť v každom okamihu svojho života, dokáže byť šťastný, úspešný a viesť udržateľný život.

 

 

Dušan SaboDušan Sabo

Študent Evanjelického lýcea v Bratislave. Člen PC.ON Education. Absolvoval akreditované Školenie pracovníkov detských táborov pre činnosť ,,mládežnícky vedúci´´ v roku 2011. Organizátor mestského tábora Tajomstvo šikmej veže vo Vrbovom.

Povedz nám niečo o sebe

Som študentom 4.ročníka bilingválneho gymnázia v Bratislave. Som komunikatívny, ambiciózny, aktívny, veselý. Neviem, čo je to nuda, pretože vždy si viem nájsť čas na niečo, čo ma baví (jazyky, písanie, šport, priatelia). Rád spoznávam nových ľudí, cestujem. V mojom voľnom čase veľmi rád sa bicyklujem, hrávam tenis, stolný tenis, počúvam hudbu a stretávam sa s priateľmi.

Dušan, ty si veľmi talentovaný organizátor, preto sme radi, že budeš práve na našom tábore. V poslednej dobre si vyhral aj niekoľko projektov. Povedz nám o nich.

V rámci projektu Komprax som vypracoval projekt "Karneval pre integrované deti", ktorý bol veľmi úspešný. V celoslovenskej projektovej súťaži Metropola - Veľvyslanectvo mladých, ktorú organizuje časopis Slovenska, som sa umiestnil na 3. mieste s projektom "Vráťme život priehrade Čerenec". V rámci mojich mimo školských aktivít organizujem mestské akcie pre deti ako je MDD, denný letný tábor Tajomstvo šikmej veže, turistické pochody.

Prečo si sa rozhodol stráviť leto v tábore Antre?

Ako malé dieťa som veľmi rád chodil do táborov, často som vedúcim hovoril ja, čo sa máme hrať, robiť, čo svedčalo o mojej energii a fantázii. Absolvoval som rôzne školenia detských animátorov a teraz chcem tieto schopnosti využiť a zabávať deti hrami, zábavným programom. Myslím si, že deti pri mne v tábore, nebudú vedieť, čo je to nuda. Dokážem vymyslieť taký program , ktorý bude vyhovovať každej vekovej skupine a budeme sa všetci spolu, vzájomne zabávať.

 

Juraj Paľa

Študuje na Ev. gymnáziu J.A. Komenského v Košiciach, pred troma rokmi na tábore Antre rozbehol spolu s bratom táborovú televíziu Antre TV, fotografuje na mestských akciách a školských podujatiach - Biela Noc Košice, naposledy získal 3. miesto v celoslovenskej fotografickej súťaži

Povedz niečo o sebe

Svoj voľný čas trávim počas slnečných dní poobede niekde vonku v prírode, pri športe alebo v meste a po večeroch pri počítači, kde surfujem na internete alebo na niečom pracujem a učím sa pracovať s programami. Baví ma história, literatúra. Mám rád chutné a zdravé jedlo, dobré a kvalitné filmy a oddychovú hudbu. Rád chodím do divadla a na koncerty. Život sa snažím viesť správnym smerom a dosiahnuť svoje ciele.

Čo ťa zaujíma?

fotenie, video, filmy, bicyklovanie, plávanie,  turistika, hokej, hokejbal, futbal, behanie, cestovanie, čítanie kníh a časopisov

Prečo si sa rozhodol stráviť leto v tábore Antre? Čo ešte deťom ukážeš?

Chcem sa podeliť o svoje zručnosti aj s inými a vytvoriť tím ľudí, ktorí by vedeli navzájom spolupracovať a niečo ponúknuť. Stráviť pekný čas aj ako vedúci, pretože v tábore Antre sa majú skvele aj účastníci aj vedúci. Rád by som deti naučil robiť niečo, čo môžu prakticky využiť a mať v niečom výhodu oproti ostatným. Okrem počítačov aj základné techniky prežitia.

Čím je podľa teba tento tábor iný, než ostatné, čo tu bude inak?

Na tábore ANTRE som už strávil mnoho rokov, a tak viem povedať,  že tento tábor je svojím duchom Antre vždy iný a výnimočný ako iné, no tento rok som si istý, že iniciatíva nových či už mladých, alebo skúsených ľudí je ochotná vytvoriť tábor, ktorý vo vás zanechá viac ako len spomienky. Budú to praktické skúsenosti, zručnosti a fungujúce ideály slobody, solidarity, rovnosti, rešpektu, tolerancie v praxi, ktoré vám ukážu náš svet v inom svetle. 

Aké hodnoty a vlastnosti považuješ u mladých ľudí za najdôležitejšie, aby žili šťastne, úspešne i udržateľne zároveň?

Dnešná generácia čelí mnohým výzvam a je dôležité, aby sa čím skôr chopila iniciatívy, pretože v tomto svete, ktorý si vytvoria budú svoje životy žiť, a tak je potrebné sa učiť ideálom slobodnej a demokratickej spoločnosti, ktorá má rešpekt a toleranciu nielen voči druhým ľudom, ale aj voči prírode a našej Zemi.

 

Erik Forišek

Niečo o mne

Som stále ešte študentom vysokej školy zo zameraním na strojníctvo. Som športovo založený človek s veľkou láskou k prírode a športu. Na škole som sa profesionálne venoval basketbalu. Momentálne sa venujem aj digitálnej fotografii a práci s ňou.
Prečo si sa rozhodol stráviť leto v tábore Antre? 

Práca s deťmi mi je prirodzená, a tým, že im môžem pomôcť ukázať ako sa správať v prírode a zároveň jeden k druhému by som dal zmysel svojmu nevyužitému času.
Tvoja vízia, čo by si rád deťom ukázal?

V dnešnej dobe sú mladí ľudia a deti ľahko ovplyvniteľní tým, čo vidia v TV alebo na internete a myslím si že je dôležité ukázať im že väčšinou ide o informácie pre nich úplne zbytočné a že je dôležité sústrediť svoju energiu a čas tam, kde to má zmysel, t. j. rodina, slušnosť, morálne správanie atď. ktoré je dnešnými médiami absolútne vytesnené.
Aké hodnoty a vlastnosti považuješ u mladých ľudí za najdôležitejšie, aby žili šťastne, úspešne i udržateľne zároveň?

Som absolútny zástanca myšlienky "chovaj sa k druhým tak, ako chceš aby sa oni chovali l tebe", myslím, že je veľmi dôležitá vzájomná tolerancia, ktorá tak žalostne v dnešnom svete chýba a výsledkom sú všetky tie zlé veci, ktoré sa dejú. Zároveň si myslím, že je dôležité vzdelanie, aby sa z našich detí nestali nemysliace roboty, ale plnohodnotné ľudské bytosti, ktoré budú vedieť kriticky a čo možno najlepšie vyhodnotiť všetky životné situácie a používali svoju vlastnú hlavu, číže spojiť zábavu s užitočným.

 

Petra Paulová

Niečo o mne

Som študentkou Lekárskej fakulty oboru Nutričný terapeut, čiže sa zaujímam o výživu. Celkovo medicína ma vždy zaujímala a ťahalo ma to k práci s ľudmi a k pomoci. Medicína sa mi zdala pre ženu priveľmi náročná a kedže chcem mať v živote čas na rodinu, rozhodla som sa pre špecializáciu v zdravotníctve. Vždy som vedela, že budem v živote pomáhať buď ľuďom alebo zvieratám. Z čoho vyplýva aj moja ďalšia špecifická vlastnosť a to láska k zvieratám. Od malička som mala k zvieratám blízky vzťah a momentálne mi spoločnosť robí psík Johny, zajko, škrečok a dve sliepočky :) Medzi moje záluby patrí venčenie psíkov v útulku a akákoľvek pomoc zvieratám. Stále viac si užívam čas strávený v prírode a o to viac, od kedy som študentkou vysokej školy a času zájsť si do prírody je stále menej. Čo sa týka športu,venujem sa od malička basketbalu a stále pri ňom ostávam aj keď už len v 2. lige žien. V maturitnom ročníku som asi rok trénovala detičky basketbal :) Mojou ďalšou charakteristikou bude vzťah k angličtine. Mala som možnosť 3 krát vycestovať do Anglicka za štúdiom a moje nadobudnuté znalosti som využila učením angličtiny v jazykových školách. Rada cestujem (nie lietadlom!) a spoznávam nové krajiny a ľudí. 

Prečo si sa rozhodla stráviť leto v tábore Antre? 

Popravde dôvod prečo som sa rozhodla ísť robiť inštruktora bolo vďaka priateľovmu nápadu. Keď spomínal, že by sa v lete rád zúčastnil detského tábora, povedala som si, že ma práca s deťmi vždy bavila:) A počas trénovania detičiek som si bola istá, že deti potrebujú mať tie správne vzory ku ktorým môžu vzhliadať a potrebujú byť v živote už od malička vedené správnou cestou. Preto som sa rozhodla do letného tábora zapojiť :)

Tvoja vízia, čo by si rada deťom ukázala?

Ďeťom by som rada ukázala pozitívny vzťah k prírode a zvieratám. Nasmerovala ich na zdravú stravu a vysvetlila im poprípade dôležitost zdravých jedál a konzumácie ovocia a zeleniny a čistej vody namiesto sladených nápojov. Určite by som im rada ukázala radosť z pohybu, či už vo forme rôznych hier a športových disciplín alebo v turistike a v spoznávaní prírody. Rada by som ich nenútenou formou vytrhla od počitačov a mobilov a podobných elektronických zariadení a nasmerovala ich do prírody. Tiež by som v nich rada prehĺbila priateľstvo k ľudom a úctu k starším a potrebu navzájom si pomáhať. Myslím si, že dnešná doba je bohužiaľ nasmerovaná nie tým najlepším smerom a hodnoty medzi mladými ľudmi sa pohybujú niekde úplne inde ako čo si ja sama pamätám z detstva. Bola by som veľmi rada, ak by sa nám v tábore podarilo zmýšlanie ľudí nasmerovať správnou cestou a pomocou druhým a nezatvárať oči pred podstatnými vecami, ktoré sa okolo nás dejú, a ktoré máme možnosť ovplyvniť.

Aké hodnoty a vlastnosti považuješ u mladých ľudí za najdôležitejšie, aby žili šťastne, úspešne i udržateľne zároveň?

Myslím si, že medzi najdôležitejšie hodnoty patrí zodpovednosť, slušnosť a čestnosť. Mladí ľudia často zabúdajú na slušné správanie a úctu k prírode a luďom okolo seba. Je nesmierne dôležité aby si ľudstvo uvedomilo za čím sa všetci ženieme, poväčšine za materiálnymi hodnotami a nie za tými podstatnými ako sú čas strávený s rodinou, partnermi a čas strávený činnosťami, ktoré nás bavia a napľňajú. Bola by som nesmierne vďačná pokiaľ by si to začalo uvedomovať stále viac ľudí a myslím si, že je správne začať práve medzi mladými ľuďmi, ktorí sú budúcnosťou. Myslím si, že by na sebe mali mladí neustále pracovať a ísť dopredu za svojimi cieľmi a nevzdávať sa pri prípadnom neúspechu. A veci, ktoré ich bavia, robiť s láskou a presvedčením, len vtedy môžu byť šťastní a úspešní :)